f

Догляд за літніми людьми більш складний і вимагає більших витрат часу, ніж може здатись з першого погляду. Тут необхідно враховувати різні психологічні чинники. Саме поняття "правильний догляд за літньою людиною" включає в себе не тільки виконання фізичного догляду, але і відновлення як фізичних, так і психологічних функцій, розвиток і підтримка на необхідному рівні соціальних зв'язків літньої людини зі своєю сім'єю і суспільством.

Головними принципами такого догляду є прояв поваги до особистості пацієнта, прийняття і розуміння його таким, яким він є зараз, з усіма можливими фізичними або психологічними вадами, наприклад такими, як: підвищена дратівливість, балакучістm, а іноді і слабоумство та ін. Необхідно враховувати, що різні дефекти особистості і наявні фізичні недоліки є прояв віку або будь-якої хвороби, а хороший догляд і правильне лікування можуть значно поліпшити стан таких пацієнтів, повернуть їм втрачене здоров'я і радість життя.

Насправді, питання гігієни актуальні і схожі в будь-якому віці. Проте, геронтологія виділила кілька особливостей гігієни в літньому віці. Дотримуючись всіх нехитрих правил, літня людина не тільки зміцнить своє фізичне здоров'я, але і буде відчувати себе бадьоріше і молодше.

Фактори, які є важливими і на які необхідно звертати увагу при догляді за літніми пацієнтами.

Нічний діурез.

У неминучий процес старіння людини значно змінюється звична функція сечовиділення і деяких інших, а точніше зменшується концентрійна можливість нирок і тому збільшується загальна кількість сечі, що виділяється, так званий нічний діурез. Тому за пацієнтами похилого віку необхідний цілодобовий нагляд.

Гігієна в харчуванні.

Дане питання відноситься до гігієни, оскільки багато в чому від якості їжі, що вживається залежить самопочуття літньої людини, його зовнішній вигляд і навіть запах. Головне, що необхідно пам'ятати, вступаючи в період літнього віку - це помірність в їжі. При цьому обмежувати себе в конкретних продуктах не варто, важливо вживати всі ці продукти в певній кількості, не переїдати і не залишатися голодним. Пам'ятайте, що з віком обмін речовин сповільнюється, це означає, що літній людині необхідно набагато менше калорій, ніж людині зрілого віку. Харчування має бути збалансованим, включати в себе не тільки продукти рослинного походження, а й м'ясо, молочні продукти, рибу. Що стосується кількості прийомів їжі, то краще за все в цьому питанні слухати свій організм. Якщо ви відчуваєте голод - перекусіть, якщо ж ви зовсім не хочете обідати, можна сміливо пропустити прийом їжі і поїсти пізніше.

Гігієна статевих органів.

Досить делікатне питання, про яке люди похилого віку намагаються не говорити. Однак варто зазначити, що не тільки геронтологія, але і медицина вважає це питання надзвичайно актуальним. Саме в літньому віці істотно збільшується ризик появи всіляких захворювань статевих органів, в тому числі, злоякісних пухлин. Тому літнім людям (як чоловікам, так і жінкам) надзвичайно важливо регулярно відвідувати лікаря (не рідше двох разів на рік) для загального огляду. Зрозуміло, не варто забувати і про елементарну гігієну. Жінкам, які перенесли клімакс, рекомендують віддавати перевагу тільки бавовняній білизні, вживати достатню кількість вітамінів і намагатися не перегрівати тіло під час сну (нічна білизна має бути легкою і дозволяти тілу дихати). Ті ж правила стосуються і чоловіків.

Гігієна ротової порожнини

Питання не менш актуальне. Багато хто вважає, що до старості природно втрачати зуби. Насправді причиною випадання зубів стає зовсім не вік, а відсутність належного догляду за ротовою порожниною. Саме тому люди похилого віку частіше страждають на карієс, а через відмову відвідувати стоматолога хоча б раз на рік, втрачають зуби. У питанні гігієни порожнини рота, правила залишаються незмінними: чистити зуби два рази в день, збагачувати свою їжу кальцієм, користуватися зубною ниткою і відвідувати стоматолога не рідше двох разів на рік. Фахівці в галузі геронтології та стоматології впевнені, що подібних процедур достатньо для того, щоб зберегти здоров'я своїх зубів.

Гігіента ніг

Правильний догляд за ногами важливий в будь-якому віці, але для літніх людей він має особливе значення. Недотримання правил гігієни може негативно відбитися на їх здатності до пересування, а вона грає вирішальну роль в підтримці активного і самостійного способу життя. Нехтування правилами догляду за ногами може привести до неприємних відчуттів і болю, а в більш серйозних випадках - до нездатності пересуватися без сторонньої допомоги. Більшість ускладнень виникають через невідповідність стопи тому взуттю, яку вважали за краще носити в молодому віці, і порушення правил гігієни. При виконанні повсякденної роботи для поліпшення кровообігу в стопах слід ставити ноги на невисоку лавочку. Це стосується як літніх людей, так і молодих.

Щоб запобігти появі грибкових інфекцій, ретельно мийте і витирайте ноги. Рекомендується використовувати тальк або пудру. Використовуйте крем для ніг, щоб не допустити висушування шкіри. На сухій шкірі часто утворюються тріщини, боротьба з якими - нелегка справа. Стопи слід змащувати кремом 1-2 рази на день після душу. Суху шкіру видаляють за допомогою спеціальних пилок. Це роблять раз на тиждень в душі або після нього, потім шкіру змащують кремом. Людям з підвищеною пітливістю слід відмовитися від синтетики і носити взуття, шкарпетки, колготки з натуральних матеріалів.

Щоб уникнути появи водяних мозолів заклейте небезпечне місце пластиром, надіньте 2 пари тонких шкарпеток замість однієї пари товстих і посипте шкарпетки зсередини тонким шаром тальку або пудри. Підстригання нігтів: з роками нігті людини стають товстішими, і підстригти їх виявляється важче, ніж в молодому віці. Додаткові труднощі виникають у зв'язку з погіршенням зору і тим, що до нігтя не так-то легко дотягнутися. З цим можуть допомогти члени сім'ї. Неправильне підстригання нігтів і носіння тісного взуття призводять до вростання нігтів.

Взуття вибирають по стопі. Не рекомендується носити взуття без задника і домашні тапочки, які не забезпечують належну підтримку стопи. Бажано купувати взуття ввечері, після того як ви цілий день провели на ногах. Протягом дня ступня збільшується, тому куплені вранці туфлі можуть ввечері жати. Шкарпетки краще взяти бавовняні або вовняні. Синтетичні волокна затримують піт, а це сприяє появі грибка. Грибки розвиваються в темних і вологих місцях. Стопи при недотриманні гігієни представляють чудове середовище для розмноження, тому необхідно підтримувати чистоту стоп і періодично присипати пудрою або змащувати спиртом проміжки між пальцями. Слідкуйте за гігієною: хоча б раз в день мийте ноги і носіть провітрюване взуття.

Якщо туфлі малі, вони натирають шкіру, що призводить до запалення, огрубіння шкіри і врешті-решт - до утворення мозолів.

Необхідно стежити за тим, щоб туфлі були досить просторими. У людей, які страждають порушенням кровообігу в стопах або відсутністю чутливості в них, тісне взуття може

викликати більш серйозні наслідки, зокрема виникнення виразок, а в деяких випадках - гангрену.

Важливо усвідомлювати різницю між вірусними мозолями і мозолями, які утворюються механічним шляхом.

Розітріть 5 таблеток аспірину, змішайте з 1 ст. л. води і 1 ст. л. лимонного соку - цією пастою змастіть мозолі на стопах. Одягніть на ногу целофановий мішок і обв'яжіть її теплим рушником. Через 10 хв розповився ногу і активно потріть мозоль пемзою. Якщо мозолі з'являються часто, виверніть шкарпетки навиворіт, потріть їх шматочком мила і надіньте намиленою стороною до шкіри. Щодня мийте ноги. Частіше міняйте взуття і шкарпетки для позбавлення від неприємного запаху. Якщо взуття можна мити, робіть це ретельно. Частіше міняйте устілки. Користуйтеся дезодорантом. Для зменшення пітливості ніг двічі на день на 15 хв опускайте їх в теплий розчин міцно завареного чаю; користуйтеся спеціальними примочками. Для усунення запаху 3-4 рази в тиждень мийте ноги в теплій воді із слабким розчином оцту (1 ч. Л. 3% -ного оцту на дволітровий тазик води).

Гігієна зору

Основним індивідуальним заходом, що допомагає попередити захворювання очей в літньому віці і ослаблення зору, є дотримання правил гігієни. Одне з головних вимог гігієни зору - правильне освітлення. Найкраще і найкорисніше для очей освітлення дає відбите сонячне світло. Пряме світло сонця літнім людям не рекомендовано, воно викликає неприємні відчуття в очах. Для захисту від прямого світла вікна слід завішувати шторами. Якщо денного світла недостатньо, треба доповнювати його штучним. Наступний важливий фактор як загальної гігієни, так і гігієни зору - правильна посадка, зручне, спокійне положення тіла, що не викликає стомлення. Книгу чи газету треба тримати на відстані 35-40 см від очей.

Для того щоб дати мозку і очам відпочинок, роботу слід переривати на кілька хвилин кожні 1-1,5 год.

Говорячи про гігієну зору, не можна обійти таке питання, як читання лежачи. Іноді обставини змушують читати лежачи. Наприклад, при одужанні після важкої хвороби. При дотриманні певних умов це можна робити без особливої шкоди для зору. Потрібно читати не дуже довго, частіше відпочивати, не закидати голову, а класти її на високо підняту подушку. Лампу слід помістити так, щоб вона добре висвітлювала книгу або газету, але не світила прямо в очі.

Працюйте стільки, скільки дозволяє вам вік і стан здоров'я. Не напружуйтеся, уникайте фізичних і нервових перевантажень. Гранична тяжкість, яку допустимо піднімати, - 10 кг.

Кращий і своєчасний догляд для літнім пацієнтом буде здійснений тільки в спеціалізованому пансіоні. У пансіоні присутні професійні доглядальниці, медичний персонал, догляд і спостереження здійснюються найбільш ефективно ніж це буде відбуватися в домашніх умовах. Приватний будинок для людей похилого віку "Пори року" забезпечує професійний догляд за людьми похилого віку, в пансіоні є тільки висококваліфіковані сиділки і медичні працівники. Наш будинок престарілих у Львові повністю відповідає всім нормам, люди похилого віку, які перебувають в пансіоні забезпечені щоденним і професійним доглядом.

Порушення памяті

Багато літніх людей в силу того, що їх поважний вік є найсильнішим чинником, що впливає на стан їх головного мозку, страждають порушенням пам'яті. Однак, рідко з подібними скаргами пенсіонери звертаються в поліклініку. Незначне зниження пам'яті (ослаблення концентрації уваги і швидкості протікання багатьох психомоторних процесів), яке спостерігається у більшості людей похилого віку, не тягнуть за собою значних труднощів в побуті. Деякі пенсіонери з подібними порушеннями продовжують свою посильну трудову діяльність.

Однак, є серйозні захворювання, що провокують значні порушення пам'яті і когнітивних функцій. Наприклад, хвороба Альцгеймера. Атрофія головного мозку, що наступає при цьому захворюванні, призводить до швидкопрогресуючих забудькуватості і часто супроводжується психічними і неврологічними симптомами. Хворий з таким діагнозом самостійно не може обслуговувати себе в побуті. Йому необхідний спеціальний догляд, вироблений медичними працівниками. Сучасний будинок для людей похилого віку в Санкт-Петербурзі - гарне місце, де людям шанобливого віку надають необхідну якісну медичну допомогу.

До серйозних розладів пам'яті можуть призвести такі захворювання:

  1. артеріальна гіпертензія,
  2. атеросклероз мозкових судин,
  3. цукровий діабет,
  4. ішемічний інсульт,
  5. психологічне неблагополуччя.

Виявлення на ранній стадії розладів пам'яті та визначенні причини, що викликає таке відхилення, а також застосування правильно підібраною терапії дозволить вчасно зупинити цей настільки неприємний процес, не чекаючи серйозних наслідків.

Лікування розладів пам'яті залежить від тяжкості їх прояви. Іноді, для одужання пацієнта досить збільшення розумового навантаження та посилення тренування пам'яті. Але частіше, лікування проводиться серйозними медикаментозними препаратами, які передбачають дуже довгий їх прийом (іноді, довічний).

Пацієнтам з серйозними порушеннями пам'яті (особливо самотнім) лікування краще проводити в спеціальних установах. Наприклад, в пансіонаті «ПОРИ РОКУ» створені всі умови, необхідні людям похилого віку для гідного проживання і лікування. Спеціально підготовлені медичні працівники мають досвід надання допомоги літнім людям, що страждають на цю недугу. Варто розуміти, що проведене лікування не дає повного одужання, а лише уповільнює стрімке прогресування хвороби. Знаходження пацієнта в спеціалізованому закладі є найбільш доцільним, оскільки він знаходиться під постійним наглядом фахівців, здатних своєчасно прийти на допомогу хворому разі виникнення непередбачених ускладнень.